پروژه BrainGate2 ؛ تبدیل افکار به نوشته در افراد معلول

74

سه نفر از افرادی که از گردن به پایین فلج بودند توانستند با تبلت‌های عادی به یکدیگر پیغام بدهند. حتی اینترنت گردی کنند و موزیک پخش کنند. این سیستم که متشکل از رشته ای از الکترودها است BrainGate2 نام گرفته و با تشکر ازاین یافته ها بسیاری از افراد دارای بیماری نورولوژیک، افراد آسیب دیده و کسانی که اندامی از بدن خود را از دست داده اند می توانند از آن کمک بگیرند.با پلاتیوم همراه باشید.

BrainGate2 چگونه کار می کند؟

این سیستم با استفاده از میکرو الکترودهای کاشته شده در مغز انسان، که بلادرنگ کار می کند، سیگنال های عصبی بدن که وظیفه حرکت دادن اندام را بعهده دارند رمزگشایی می­‌کند. سه نفری که در این آزمایش حضور داشتند در قشرحرکتی – قسمتی از مغز که وظیفه کنترل حرکات را دارد – آن‌ها شبکه‌ای از الکترودها کاشته شده بود که با تشخیص حرکات عصبی نشان می‌دادند که آن ها قصد حرکت دادن نشانگر ماوس رو صفحه نمایش را دارند. این الگوهای حرکتی سپس به یک ماوس مجازی که به صورت وایرلس به تبلت وصل شده بود فرستاده می شد.

این افراد با کمک این سیستم توانستند کارهای معمولی دیجیتالی را انجام دهند، مانند: گشتن در صفحات اینترنت و فرستادن ایمیل. یکی از این افراد خرید اینترنتی انجام داد و به صورت دیجیتال پیانو اجرا کرد. حتی سیستم به دو نفرشان اجازه داد تا بلادرنگ با یکدیگر چت کنند.

البته تکنولوژی ارتباط کامپیوتر و مغز چندین سال است که وجود دارد. نکته قابل توجه و شگرفی که درباره BrainGate2 وجود دارد این است که به کاربران اجازه می دهد که با سیستم های دستکاری نشده و غیرسفارشی به راحتی کار کنند. و تنها با کمی پیشرفت این سیستم امکانات بسیار بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهد.

تکنولوژی این سیستم توانایی این را دارد که به افراد معلول توانایی ارتباط بهتر، کار با موبایل و نرم افزار به صورت راحت تر و نهایتا استقلالی را بدهد که دیگر نیازی به تجهیزات تخصصی و گران نداشته باشند – پیشرفتی قابل تامل که تاثیری بسیار بزرگ‌ بر روی زندگی افراد جهان خواهد داشت.

برای مطالعه بیشتر در مورد این پروژه می توانید به سایت BrainGate مراجه کنید.

منبع engadget

یه دیدگاه برای ما ارسال کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.