10 راه سریع افزایش سرعت کامپیوتر در ویندوزهای 7، 8 یا 10

آنچه در این مقاله مطالعه خواهید کرد:

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

افزایش سرعت ویندوز: سیستم های ویندوزی همیشه بخاطر قدیمی شدن خود و قطعات سیستم کند نمی شوند. کامپیوتر شما چه به تدریج کند شده باشد چه به یکباره، دلایلی می تواند باعث کند شدن آن شده باشد. اگر چیزی در کامپیوتر شما درست کار نمی کند نگران ری استارت کردن آن نباشید. ری استارت کردن کامپیوتر می تواند بعضی مشکلات را حل کند و از اینکه خودتان بخواهید مشکل را تشخیص بدهید و آن را حل کنید راه حل سریع تری است.

برنامه های تشنه منابع را پیدا کنید

کامپیوتر شما به این دلیل کند کار می کند که چیزی دارد از منابع آن استفاده می کند. اگر کامپیوتر شما به یکباره کند می شود، بعنوان مثال، ممکن است فرایندی در حال استفاده از 99 درصد از پردازنده کامپیوتر شما باشد. یا، ممکن است برنامه ای مشکل نشت حافظه داشته باشد و مقدار زیادی از حافظه RAM کامپیوتر را استفاده کند و باعث شود کامپیوتر شما از حافظه دیسک استفاده کند. یا مثلا، برنامه ای ممکن است بیش از حد از دیسک استفاده کند و باعث کند شدن دیگر برنامه ها شود در حالی که دیگر برنامه ها نیاز دارند اطلاعات را از روی دیسک بارگذاری کنند یا بر روی دیسک ذخیره کنند.

برای پیدا کردن این برنامه ها Task Manager را باز کنید. برای این کار می توانید بر روی taskbar راست کلیک کنید و گزینه Task Manager را انتخاب کنید. یا از دکمه های ترکیبی Ctrl+Shift+Esc استفاده کنید. در ویندوز 8،  8.1 و 10  ظاهر Task Manager متفاوت است و برنامه هایی که از منابع زیاد استفاده می کنند رنگ بندی می شوند. بر روی CPU، Memory و Disk کلیک کنید تا بر اساس هر کدام برنامه هایی که بیشترین منابع را استفاده می کنند مرتب سازی کنید. اگر برنامه ای در حال استفاده زیاد از منابع است می توانید به صورت دستی آن را ببندید. اگر نمی توانید، آن برنامه را در Task Manager پیدا کنید و با کلیک راست و انتخاب گزینه End Task آن را ببندید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5738″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

 برنامه های درون جعبه taskbar را ببندید

بسیاری از برنامه ها قصد اجرا در system tray و قسمت اعلان ها را دارند. این برنامه ها معمولا هنگام بالا آمدن ویندوز اجرا می شوند و در پس زمینه در حالت اجرا می مانند و در system tray در جعبه گوشه پایین سمت راست دسکتاپ پنهان می شوند. بر روی آیکون پیکان کلیک کنید و هر برنامه ای که نیاز ندارید در پس زمینه اجرا شود را با راست کلیک ببندید تا منابع سیستم آزاد شود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5734″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

برای افزایش سرعت ویندوز برنامه های Startup را دیزیبل کنید

برای بهتر شدن سرعت ویندوز از اجرا شدن برنامه ها در هنگام بالا آمدن ویندوز جلوگیری کنید تا هم پردازنده و حافظه را از دستشان نجان دهید و هم سرعت بالا آمدن ویندوزتان افزایش پیدا کند. در ویندوز 8،  8.1 و 10  در Task Manager منوی Startup را می توانید ببینید. بر روی Startup کلیک کنید و برنامه هایی که نیاز ندارید موقع روشن کردن کامپیوتر اجرا شوند را دیزیبل(غیرفعال) کنید. خوشبختانه ویندوز در قسمت Startup impact به شما می گوید که کدام برنامه ها بیشترین تاثیر را در کند شدن بالا آمدن ویندوز دارند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5736″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

انیمیشن های ویندوز را غیر فعال کنید

ویندوز از انیمیشن ها استفاده می کند و این انیمیشن ها می توانند باعث شوند سیستم شما کندتر به نظر برسد. مثلا، ویندوز می توانند پنجره ها را به سرعت باز و بسته کند اگر شما انیمیشن های آن را غیر فعال کنید.

افزایش سرعت ویندوز: برای غیر فعال کردن انیمیشن ها دکمه های ترکیبی Windows key + X را فشار دهید یا بر روی دکمه استارت دسکتاپ راست کلیک کنید. گزینه System را انتخاب کنید. سپس Advanced System Settings را انتخاب کنید. در پنجره باز شده در قسمت Performance بر روی دکمه Settings کلیک کنید. در پنجره باز شده جدید گزینه Adjust for best performance را انتخاب کنید تا تمام انیمیشن ها غیرفعال شوند. یا می توانید با انتخاب گزینه Custom انیمیشن هایی که دوست ندارید ببینید را غیر فعال کنید. برای مثال، تیک گزینه Animate windows when minimizing and maximizing را بردارید تا انیمیشن باز و بسته شدن پنچره ها غیرفعال شود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5741″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

مرورگر خود را سبک کنید

احتمالا از مرورگر خود زیاد استفاده می کنید، بنابراین مرورگر شما شاید کمی کند باشد. ایده خوبی است که از تعدادی افزونه یا برنامه های افزودنی در مروگر خود استفاده کنید – این ها، مرورگر شما را کند می کنند و باعث استفاده بیشتر از حافظه می شوند.

افزایش سرعت ویندوز: به قسمت Extensions یا Add-ons manager مرورگر کامپیوتر خود بروید و افزونه هایی که نیاز ندارید را حذف کنید. همچنین می توانید از اجرای خودکار محتوای فلش در مرورگر نیز جلوگیری کنید. فلش و محتواهای این چنینی از زمان پردازنده استفاده بی جهت می کنند که خود باعث کند شدن سیستم شما می شود.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5740″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

بدافزارها و ابزارهای تبلیغاتی مزاحم را پیدا کنید

یکی از دلایل دیگر کند شدن سیستم شما می تواند بخاطر نرم افزارهای مخرب باشد که در پس زمنیه اجرا می شوند. البته همه این نرم افزارها به قصد آسیب زدن به وجود نیامده اند – بعنوان مثال، ممکن است نرم افزاری باشد که در حین استفاده شما از مرورگر مداخله کند و تبلیغاتی را نمایش دهد.

افزایش سرعت ویندوز: برای اینکه خیالتان راحت شود با نرم افزار آنتی ویروس سیستم خود را اسکن کنید. همچنین بهتر است با یک نرم افزار ضد بدافزار مثل Malwarebytes نیز سیستم خود را اسکن کنید. چرا که بسیاری از برنامه های ناخواسته را شناسایی می کند که معمولا آنتی ویروس ها کاری با آن ندارند. این برنامه ها هنگام نصب برنامه های دیگر سعی می کنند وارد کامپیوتر شما بشوند و شما مطمعنا آن ها را نمی خواهید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5743″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

آزاد کردن فضای دیسک

اگر دیسک شما تقریبا پر شده است، ممکن است کامپیوتر شما به شکل قابل توجهی کند شده باشد. باید مقداری فضا برای سیستم خود باقی بگذارید تا بتواند بر روی آن کار کند. راهنمای ما در مورد خالی کردن فضای هارد دیسک در ویندوز را بخوانید تا مقداری از فضای دیسک را خالی کنید. شما به برنامه جانبی برای اینکار نیاز ندارید – تنها اجرا کردن ابزار Disk Cleanup که در خود ویندوز است می تواند مقداری کمک کند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5739″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

فضاهای خالی هارد دیسک را از بین ببرید

اصطلاح Defragment در هارد دیسک به این معنی است که فضاهای خالی که به مرور زمان به علت پاک کردن فایل ها و نرم افزار ها در دیسک به وجود آمده را از بین برده و فضای دیسک را یکپارچه سازی و مرتب می کند. اینکار در درایوهای حالت جامد که به هارد SSD معروف هستند دیگر نیازی نیست. البته نسخه های آخر ویندوز این نوع هاردها را نیز optimize می کنند که البته خوب است.

ویندوز معمولا در نسخه های آخری خودش defragmentation را خودکار انجام می دهد و خیلی نباید نگران اینکار باشید. اما اگر شما یک هارد دیسک قدیمی دارید و به تازگی حجم زیادی فایل در آن قرار داده اید یا یک دیتابیس یا یک بازی کامپیوتری پرحجم را در آن کپی کرده اید، این فایل ها ممکن است در جاهای مختلف دیسک پخش شده باشند، چرا که هنوز ویندوز فرایند defragmentation را شروع نکرده است. در این موقعیت، شما می توانید ابزار بهینه سازی دیسک را در ویندوز باز کنید و درایوهای هارد خود را اسکن کنید. سپس متوجه می شوید که نیاز به بهنیه سازی به صورت دستی هست یا خیر.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5735″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

حذف نرم افزارهای غیر ضروری

کنترل پنل (control panel) را باز کنید و لیست برنامه های نصب شده را پیدا کنید. برنامه هایی که در سیستم خود به آن ها نیاز ندارید را حذف کنید. این کار می تواند به افزایش سرعت سیستم شما کمک کند، چرا که ممکن است آن ها فرایندهای پس زمینه داشته باشند، اجرای خودکار داشته باشند، سرویس های سیستمی اجرا کنند و موارد دیگر که ممکن است سیستم شما را کند کنند. حذف این نرم افزار ها همچنین به آزاد شدن فضای هارد دیسک شما و افزایش امنیت کمک می کند – بعنوان مثال، اگر از جاوا استفاده نمی کنید اصلا نباید آن را در سیستم خود داشته باشید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5745″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

کامپیوتر خود را ری استارت کنید / ویندوز خود را دوباره نصب کنید

اگر تمام موارد بالا مشکل کندی سیستم شما را حل نکرد گزینه نصب نسخه تازه ای از ویندوز را پیش رو دارید. در نسخه های جدیدتر ویندوز – که ویندوزهای 8، 8.1 و 10 هستند – نصب نسخه تازه ویندوز آسان تر از همیشه شده است. شما دیگر مجبور به تهیه سی دی ویندوز نیستید. در عوض، به سادگی می توانید از قابلیت Reset your PC که در ویندوز وجود دارد استفاده کنید تا نسخه تازه ویندوز دوباره نصب شود. اینکار شبیه به نصب دوباره ویندوز است و تمام نرم افزار های نصب شده و تنظیمات سیستم را پاک می کند در حالی که کاری به فایل های شما ندارد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_single_image image=”5742″ img_size=”large” alignment=”center”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

اگر سیستم شما از یک هارد دیسک مکانیکی استفاده می کند، ارتقا آن به یک هارد SSD – یا اینکه مطمعن شوید سیستم بعدی شما دارای هارد SSD است – باعث افزایش چشمگیر سرعت کامپیوتر شما می شود. در زمانی که اکثر مردم به پردازنده ها و کارت گرافیک های سریع تر زیاد توجه نمی کنند، هاردهای SSD به تنهایی توانسته اند به افزایش عملکرد سیستم ها برای بیشتر افراد بیانجامند.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

آخرین مقالات سایت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *