نوید سلطانفر وکیل دادگستری در شیراز

 • 11 خرداد 1399
 • 0 نظر
 • vahidparsa

یکی از وکلای دادگستری جوان و درعین حال مجرب شیراز ، آقای نوید سلطانفر هستند که با توجه به علاقه‌ی بسیار زیاد به رشته حقوق جزا و جرم شناسی به تحصیل در این رشته پرداختند و پس از فراغت از تحصیل، در سال 1397 در عنفوان جوانی و در سن 25 سالگی موفق به اخذ پروانه وکالت شدند و به رغم جوانی، به مدد علاقه‌ی زیاد، پشتکار بسیار بالا و دانش فراوان خود در رشته حقوق جزا و جرم شناسی توانستند در همین مدت فعالیت خود در مقام یک وکیل دادگستری در شیراز سابقه‌ی درخشانی در کارنامه خود به ثبت برسانند. ایشان افزون بر فعالیت به عنوان یک وکیل دادگستری در شیراز که حرفه و رسالت اصلی‌شان محسوب می‌شود، در مقام یک مدرس دانشگاه نیز خدمات ارزنده‌ای داشته و دارند.

از جمله فعالیت‌های دیگر جناب آقای نوید سلطانفر در مقام یک وکیل دادگستری در شیراز می‌توان به خدمات ارزنده‌ی ایشان در مقام مشاور حقوقی سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف اشاره کرد. این وکیل دادگستری در شیراز و سایر شهرهای استان فارس پرونده‌های متعددی در زمینه‌ی دعاوی حقوقی، کیفری، ثبتی، خانوادگی،.. را به سرانجام رسانده‌اند و هم‌اکنون نیز در دفتر کار خود در معالی آباد شیراز، مشغول ارائه خدمات وکالت و مشاوره حقوقی در کلیه‌ی زمینه‌های فوق الذکر هستند. در صورت نیاز به خدمات این وکیل دادگستری در شیراز می‌توانید با شماره همراه 09173842091 مستقیما با ایشان در تماس باشید.

جناب آقای نوید سلطانفر به عنوان دانش‌آموخته‌ی مدرس رشته حقوق و دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی حقوق جزا و جرم شناسی که یکی از وکلای فعال و خوشنام در شهر شیراز هستند و می‌توان جهت قبول وکالت در کلیه دعاوی حقوقی، کیفری، خانوادگی، شهرداری، ثبتی،… از خدمات ارزنده‌ی ایشان بهره‌مند شد.

افزایش روزافزون دعاوی حقوقی و کیفری بخشی انکارناشدنی از زندگی‌ در جوامع امروزی است. کشور ما نیز از این قاعده مستثنا نیست. آمارهای موجود در زمینه تعداد پرونده‌های مفتوح و تعداد دعاوی حقوقی و کیفری جاری در دادگستری کشورمان نشان می‌دهد که در حدود 16 میلیون پرونده‌ی جاری در سیستم دادگستری جریان دارد و هر سال چیزی در حدود نیم میلیون پرونده‌ی جدید، اعم از دعاوی حقوقی، کیفری، خانوادگی، شهرداری، ثبتی و غیره به این تعداد اضافه می‌شود. این حجم بالای دعاوی حقوقی و کیفری اولا سبب تاخیر در زمان رسیدگی به پرونده‌ها می‌شود و ثانیاً از نظر ماهیت دعاوی نیز شاهد پیچیدگی‌های روزافزون در پرونده‌ها هستیم.

یکی از الزامات و یکی از ستون‌های رسیدگی به پرونده‌ها، وکیل دادگستری است. کسانی که درگیر دعاوی حقوقی، کیفری، ثبتی، خانوادگی یا هر نوع پرونده‌ی دیگر می‌شوند، بی‌تردید نیازمند آن خواهند بود که از یک وکیل دادگستری مجرب و باسابقه استفاده کنند تا بخت‌شان برای رسیدن به رای مطلوب و احقاق حق خود افزایش یابد.

اما نقش و رسالت وکیل دادگستری چیست؟

اغراق نیست اگر نقش وکیل دادگستری را هم‌پایه نقش قاضی قرار دهیم زیرا اگرچه صدور حکم بر عهده‌ی قاضی است و از این رو به نظر می‌رسد وظیفه‌ی خطیر احقاق حق را مقام والای قاضی به دوش می‌کشد، اما از سوی دیگر، وکیل دادگستری با نحوه‌ی مواجهه با پرونده، نحوه‌ی تنظیم دفاعیه، و نحوه‌ی ارایه‌ی واقعیت‌ها به محضر دادگاه، تاثیر بسیار مهمی بر ذهنیت و بر نظر قاضی خواهد گذارد. از این رو وکیل دادگستری اگر صرفاً در راستای دفاع از موکل خود، اقدام به قلب واقعیات و حقایق کند، یا صرفاً با توسل به لفاظی‌های رایج، ذهن دادگاه را آشفته سازد، ممکن است سبب شود حقی ضایع شود و حقیقتی پنهان بماند.

از همین روست که وکیل دادگستری نقش بسیار مهمی در جریان دادرسی ایفا می‌کند. یکی از وظایف وکیل دادگستری تلاش برای یافتن شواهد، مدارک و مستنداتی است که قرار است در دفاع از موکل خود در دادگاه ارایه شود. وکیل دادگستری باید علاوه بر بهره‌مندی از دانش حقوقی لازم، از تجربه کافی نیز برخوردار باشد زیرا در بسیاری از دعاوی حقوقی، کیفری، ثبتی، خانوادگی، و امثالهم، صِرفِ داشتن دانش حقوقی برای دفاع از موکل کافی نیست. در واقع، تجربه‌ای که یک وکیل دادگستری از حضور در دادگاه‌های مختلف کسب می‌کند، می‌تواند رمز موفقیت او در پیشبرد پرونده باشد زیرا به حسب تجربه یاد خواهد گرفت که در مقابل کدام دادگاه، چگونه عمل کند و در هر پرونده، بر چه نکاتی تاکید بیشتر ورزد.

وکیل دادگستری به چه کسی اطلاق می‌شود؟

قبل از رسیدن به مراحل کسب تجربه، وکیل دادگستری باید اجازه‌ی قانونیِ کار به عنوان یک وکیل دادگستری را داشته باشد. پس این سوال پیش می‌آید که طبق قانون، وکیل دادگستری به چه کسی اطلاق می‌شود؟

اساساً وکیل دادگستری در شیراز و سایر شهرهای ایران به متخصصی گفته می‌شود که شرایط لازم برای حضور در مراجع قضایی به وکالت از اشخاص دیگر را داشته باشد. در ایران، این شرایط، به طور کلی عبارت‌اند از:

 • داشتن مدرک لیسانس رشته حقوق (یا معادل آن)
 • شرکت و قبولی در آزمون وکالت دادگستری
 • گذراندن یک دوره‌ی 18 ماهه‌ی کارآموزی (اختبار) نزد یک وکیل باسابقه
 • دریافت پروانه وکالت دادگستری

شرایط فوق، شرایطی عام و کلی هستند. اما هنگام انتخاب وکیل دادگستری باید به دانش، تخصص و تجربه‌ی وکیل مورد نظر دقت کرد.

حوزه‌های کار وکیل دادگستری در شیراز و سایر شهرهای ایران

برای آگاهی از حوزه‌های کار وکیل دادگستری در شیراز و سایر شهرهای ایران، بهتر است به انواع دعاوی که نیازمند استفاده از وکیل هستند اشاره کنیم:

 • دعاوی کیفری (پرونده‌های ضرب و جرح، پرونده‌های کلاهبرداری، پرونده‌های قتل، پرونده‌های جعل، پرونده‌های مرتبط با رابطه‌های نامشروع، پرونده‌های سرقت، پرونده‌های مربوط به جرایم رایانه‌ای و سایبری،…)
 • دعاوی خانوادگی (پرونده‌های مرتبط با طلاق، نفقه زوجه یا فرزند، مهریه، حضانت، استرداد جهیزیه،…)
 • دعاوی مالیاتی (پرونده‌های مرتبط با اعتراض به آراء هیات‌های مالیاتی، جرائم مالیاتی، مالیات بر ارزش افزوده، معافیت‌های مالیاتی، رفع ممنوع‌الخروجی بدهکاران مالیاتی،…)
 • دعاوی ملکی (پرونده‌های مرتبط با خرید، فروش و اجاره ملک، پیش‌فروش‌ها، تنظیم سند رسمی، فروش املاک مشاع، پرونده‌های مربوط به خلع ید و تخلیه، تغییر کاربری، تصرف، وقف،…)
 • دعاوی ثبتی (امور مربوط به ثبت شرکت، ثبت اختراع، ثبت علامت تجاری، ثبت طرح صنعتی،…)
 • دعاوی ارث (پرونده‌ها و امور مربوط به تنظیم وصیت‌نامه، گواهی انحصار ورثه، تحریر، تقسیم، ترکه،…)

اهمیت کار وکیل دادگستری در شیراز

شیراز به عنوان یکی از کلانشهرهای کشور، با جمعیتی در حدود 1 میلیون و 860 هزار نفر جمعیت، مانند سایر شهرهای کشورمان هر ساله شاهد افزایش دعاوی حقوقی، کیفری، خانوادگی، ثبتی و غیره بوده است. خوشبختانه کانون وکلای دادگستری استان فارس که در شهر شیراز مستقر است، یکی از بهترین کانون‌های سراسر کشور جهت اعطای پروانه وکالت و سازماندهی امور مربوط به هر وکیل دادگستری در شیراز بوده و هست و می‌توان از این کانون به عنوان منبعی موثق و معتبر جهت استعلام صحت پروانه‌ی وکالت یا کارآموزی هر وکیل دادگستری در شیراز بهره جست.

حرف پایانی

تمام وکلایی که حس نوع‌دوستی‌شان زنده است، اگرچه آرزوی قلبی‌شان آن است که هیچ هم‌وطن و هم‌نوعی گرفتار راهروهای دادگستری‌ ها نشود، اما در عین حال آرزومند است که اگر چنین شد، هیچ حقی از کسی زایل نشود.

احقاق حق موکلان، چه در مقام شاکی و چه در مقام متهم، همواره مایه‌ی خرسندی و آرامش خاطر هر وکیل دادگستری است زیرا پس از صدور رای دادگاه، همین که لبخند رضایت را بر لبان موکل خود ببیند، خستگی تلاش‌هایش برطرف می‌شود و از این که شغل شریف وکالت را برای خود برگزیده، احساس آرامش و رضایت خاطر می‌کند.

به نظر شما این پست خوب بود؟ اگر پسندیدید حتما امتیاز دهید!
نوشته های مرتبط
دیدگاه های مطلب
0 دیدگاه برای این نوشته
ارسال یک دیدگاه