5 تا از بهترین برنامه های یادداشت برداری برای برنامه نویسان

0

برنامه نویسی می تواند به یک فعالیت خسته کننده و سخت تبدیل شود – حتی وقتی که به شکل یک سرگرمی انجام شود. ساختن یک وبسایت، برنامه موبایل یا برنامه ویندوزی قدمی بزرگ است، و مهارت های یادداشت برداری خوب کلید منظم ماندن است و شما را از ناامیدی، تحمل استرس و فرسودگی دور می کند.

اما بیشتر برنامه های یادداشت برداری برای برنامه نویسی طراحی نشده اند. گاها استفاده از آنها آنقدر سخت می شود که دست از نوت برداری می کشید. اینجا به 5 تا از بهترین برنامه های نوت برداری برای برنامه نویسان اشاره می کنیم.

1. Boostnote

پلتفرم: ویندوز، مک، لینوکس

قیمت: رایگان

Boostnote یک مثال عالی برنامه نوت برداری برای برنامه نویس ها است. این برنامه شامل همه ابزارهای مدرن یادداشت برداری نیست (برای مثال دارای فرمت‌دهی Markdown و سازمان‌دهی مبتنی بر پوشه است اما فاقد میانبرهای صفحه‌ی کلید سفارشی است) اما ابزاری را داراست که برنامه نویسان عاشق آن هستند: snippets .

شما می توانید قطعه کدهای خود را به شکل یادداشت معمولی ذخیره کنید و یادداشت‌های نوع  snippet یا قطعه کد را که مخصوص جمع‌آوری و گروه‌بندی بلوک کدهای متعدد در یک نکته هستند جدا کنید. همچنین این برنامه از قابلیت لیست های چک باکس محور برای مدیریت تسک ها پشتیبانی می کند.

اگر دوست داشتی این مطلب رو هم ببین:  اپلیکیشن آموزش برنامه نویسی اندروید AIDE- IDE for Android Java C++ v3.2

اگر دوست داشتی این مطلب رو هم ببین:  5 اپلیکیشن که در یادگیری برنامه نویسی به شما کمک می‌کند

بهترین ویژگی Boostnote رایگان و اپن سورس بودن آن است. برنامه اپن سورسی که کراس پلت فرم است و یاد‌داشت های شما همزمان در تمام پلتفرم ها قابل دسترس است.

2. MedleyText

پلتفرم: ویندوز، مک، لینوکس

قیمت: ماهیانه 5 دلار همراه با استفاده اولیه

MedleyText در بهترین برنامه های یادداشت برداری بسیار شبیه به Boostnote است. امکانات کمتری دارد اما بر روی قابلیت های موجودش بسیار خوب عمل کرده است: فرمت دهی بسیار خوب متن ها، بلوک کدهای تعبیه‌شده در یادداشت‌های عادی و امکان سفارشی سازی تم ها و میانبرهای صفحه کلید از قابلیت های ویژه این برنامه نوت برداری برای برنامه نویسان است. مناسب برای کدنویس های تولیدی با پروژه های بزرگ.

با قرار دادن کدهای فرمت داده شده در یادداشت ها، MedleyText به صورت خودکار دستورالعمل ها را هایلایت می کند. یا می توانید به صورت دستی انتخاب کنید که کدام بخش از کدهای شما هایلایت شود. در حال حاضر یکی از بهترین برنامه های یاد داشت برداری 40 زبان برنامه نویسی را پشتیبانی می کند.

3. Quiver

پلتفرم: مک

قیمت: 10 دلار همراه با استفاده رایگان

Quiver نیز برنامه ای دیگر مانند دو برنامه بالا است: شما می توانید متن را طبق فرمت های La TeX و Markdown با کدهای قرارداده شده در یاد داشت ها تطبیق دهید. با این حال، Quiver دارای یک ویرایشگر کد اختصاصی است که بسیار بهتر از رقبای خود عمل می کند.

در مورد هایلایت کردن دستورالعمل ها این برنامه از 120 زبان برنامه نویسی پشتیبانی می کند. قابلیت Cloud storage sync برای Dropbox ،Google Drive ،iCloud و … در دسترس است؛ و به خاطر اینکه یادداشت ها با فرمت JSON ذخیر می شوند، شما به راحتی می توانید با کنترل نسخه ها تغییرات را ردیابی کنید. نوت بوک های اشتراکی نیز امکان کار تیمی بر روی پروژه های بزرگ را فراهم آورده است. قابلیت web cliper یکی دیگر از مزیت های این برنامه است.

شاید از خود بپرسید با این همه امکانات پس چرا در رتبه سوم قرار دارد؟ چون فقط برای کامپیوتر های دارای پلتفرم Mac ارائه شده است. با اینکه سیستم عامل مک می تواند محیطی جذاب برای برنامه نویسی باشد، Quiver برای برنامه نویسانی که مدام در حال جست و خیز بین سیستم عامل ها هستند گزینه مناسبی نیست.

4. OneNote

پلتفرم: ویندوز، مک، اندروید، آی او اس، وب

قیمت: رایگان

OneNote که یکی از بهترین برنامه های یادداشت برداری بود اخیرا قابلیت هایلایت دستورالعمل از آن حذف شده است که یکی از قابلیت های به شدت مورد نیاز برنامه نویسان است. خوشبختانه یکی از کاربران گیت هاب با ارائه یک افزونه رایگان دوباره این امکان را در OneNote ممکن کرده است.

این افزونه با اینکه کمی سنگین است اما خبر خوبی برای دانشجویان برنامه نویسی و مهندسی است که از این به بعد می توانند از قابلیت syntax highlighting در یکی از بهترین برنامه های نوت برداری استفاده کنند.

اگر دوست داشتی این مطلب رو هم ببین:  رابطه تمرکز و برنامه نویسی

اگر دوست داشتی این مطلب رو هم ببین:  7 نکته برای یادگیری سریع تر برنامه نویسی

OneNote با توجه به دارا بودن قابلیت اشتراک گذاری یادداشت ها گزینه مناسبی برای پروژه های همکاری است. و بهترین مزیتش؟ کاملا رایگان است و تقریبا در همه پلتفرم ها قابل دسترس است، هم دسکتاپ و هم موبایل. ( البته به جز برای لینوکسی ها 🙁 ).

5. CherryTree

 

پلتفرم: ویندوز

قیمت: رایگان

CherryTree شباهت کمی به بیشتر برنامه های یادداشت برداری دارد. بیشتر شبیه یک ویکی شخصی ( وبلاگ) است. شما می توانید لینک صفحات دیگر را در در یادداشت های خود قرار دهید. صفحات نیز می توانند به شکل سلسله مراتبی نیز زیر یکدیگر قرار بگیرند.

برنامه های دیگری شبیه به CherrtTree وجود دارند، مثل: wikiPad و Zim. اما CherryTree از صفحات مخصوص کد پشتیبانی می کند. می توانید از یادداشت های معمولی برای وظایف و ایده ها می توان استفاده کرد و از یادداشت های کد برای قطعات کد. سریع و سبک بودن این برنامه، آن را به یکی از بهترین برنامه های یادداشت برداری تبدیل کرده است.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]
منبع MUO
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.