رمز دوم یک بار مصرف کارت های بانکی + آموزش دریافت رمز یکبار مصرف

0

از ابتدای آذر سال جاری رمز دوم کارت های بانکی به صورت یکبار مصرف ارائه شد و رمز های دوم ثابت در خرداد ماه سال 1398 حذف خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا که در هفته قبل منتشر شد، رئیس پلیس فتا ناجا از وقوع 41 هزار جرم در فضای مجازی از ابتدای سال تا کنون خبر داد که رایج ترین آن ها سودجویی مالی از مردم و بیشترین جرم در فضای مجازی مربوط به حوزه مالی و کلاهبرداری است.

سرهنگ تورج کاظمی مهم ترین مشکلات کاربران در فضای مجازی را نداشتن دانش و اطلاعات کافی برای استفاده از این فضا دانست. از سوی دیگر معاون پلیس فتا نیز با اشاره به متفاوت بودن فضای مجازی گفته که به دلیل پیچیدگی این فضا جرائم و کلاهبرداری اینترنتی افزایش یافته است.

یکی از روش هایی که کلاهبرداران از آن اقدام به سو استفاده از قربانیان می کنند استفاده از دانش کم کاربران برای دست یابی به اطلاعات کارت بانکی از جمله رمز دوم است که از آن برای نقل و انتقالات پولی استفاده می کنند.

این موضوع سبب شد تا تصمیم های جدی در این رابطه اتخاذ شود و بانک مرکزی در این زمینه با تغییر برخی قوانین در پی از بین بردن فضا در جهت کاهش این گونه جرایم است.

به گفته معاون فناوری های نوین بانک مرکزی ارائه رمز دوم یکبار مصرف با هدف کاهش جرائم مالی از اول آذر ماه سال جاری آغاز و در شبکه بانکی عملیاتی شده و از خرداد ماه سال 1398 رمزهای دوم ثابت متوقف خواهد شد.

بر اساس تصمیم بانک مرکزی افراد لازم است برای تایید هویت، شماره تماس و اطلاعات بانکی خود تنها یکبار برای همیشه مراجعه کنند و پس از آن رمز دوم یکبار مصرف برای هر بار استفاده از دو طریق برای آن ها ارسال می شود.

آموزش دریافت رمز دوم یکبار مصرف

در روش اول: هنگام انجام تراکنش بنا به درخواست دارنده کارت بانکی، پیامکی حاوی رمز یکبار مصرف به شماره تلفن همراه دارنده کارت ارسال می شود که کاربران از آن فقط برای انجام آن تراکنش می توانند استفاده کنند و بعد از یکبار استفاده یا گذشت مدت زمان مشخص باطل خواهد شد.

در روش دوم: با استفاده از اپلیکیشن تلفن همراه کاربران می توانند رمز دوم یکبار مصرف خود را تولید کنند و طی مدت زمان 60 ثانیه وقت دارند تا از آن استفاده کنند و بعد از آن رمز باطل می شود.

به گفته معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی، از خردادماه سال آینده نیز، ارائه رمزهای دوم ایستا به دارندگان کارت متوقف و استفاده از رمز دوم یک‌بار مصرف در تمام تراکنش‌های غیرحضوری، اینترنتی و موبایلی برای دارندگان کارت الزام‌آور می‌شود.

اپلیکیشن رمز دوم یکبار مصرف بانک ملی

“اپلیکیشن 60” برنامه ای برای تولید رمز یکبار مصرف مشتریان بانک ملی است. ویدئو معرفی این اپلیکیشن را در زیر میتوانید مشاهده کنید.

 

اگر دوست داشتی این مطلب رو هم ببین:  چگونه در ورد متن دایره ای بنویسیم؟

برای دانلود این اپلیکیشن می توانید به این لینک مراجعه کنید.

منبع پلاتیوم
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.